اجتماعی

امضای سند کریدور چین، ایران و اروپا به زودی

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: در حوزه ترانزیت، به زودی در آسیای مرکزی سندی را امضا خواهیم کرد که مسیر چین، آسیای مرکزی، جمهوری اسلامی ایران و اروپا شکل بگیرد.

 «مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه صبح امروز در اولین اجلاس جهادگران اقتصادی ایران همپا (همگامان پلیس امنیت اقتصادی) اظهار کرد: اگر ما روابط اقتصادی محکمی با همسایگان داشته باشیم به صورت پیش‌فرض امنیت و سیاست را به همراه خواهد داشت؛ این سیاست همزمان با کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین و شرق آسیا و آفریقا هم هست.

وی افزود: آینده جمهوری اسلامی ایران در آفریقا است و در تمام زمینه‌ها ما می‌توانیم حضور قوی داشته باشیم که متأسفانه در این چند ساله فرصت‌ها را از دست دادیم و دیکر کشورها جایگزین ما شدند.

امضای سند کریدور چین، ایران و اروپا به بزودی

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران گفت: ما در وزارت خارجه حدود 12 فاکتور تألیف کردیم برای اینکه بتوانیم برای کشور ارزآوری کنیم و صادرات و انتقال تکنولوژی انجام دهیم.

صفری گفت: اما در مورد صدور خدمات مهندسی از مسائل بسیار مهمی که ما آن را دنبال می‌کنیم، بخش نیروگاه‌سازی، جاده‌سازی و ساختمان‌سازی است.

وی بیان کرد: ترانزیت مسائله بسیار مهمی است که ارزآوری می‌کند و نیاز به سرمایه‌گذاری چندانی ندارد اما ارزآوری بالایی دارد و ایجاد شغل می‌کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: به دلیل بی‌توجهی به ترانزیت در مسیر چین، در چند سال گذشته از این مسیر منحرف شدیم که با تلاش‌های دولت در این دو سال، قراردادی بسته شد که ایران هم در این مسیر باشد و به زودی در آسیای مرکزی سندی را امضا خواهیم کرد که مسیر چین، آسیای مرکزی، جمهوری اسلامی ایران و اروپا شکل بگیرد‌.

صفری گفت: یکی از فاکتورهای مؤثر در ترانزیت، پلیس اقتصادی و امنیت است. اگر فرآیند عبور کالا از کشورمان در گمرک زمان زیادی ببرد، طرف مقابل پشیمان می‌شود که از مسیر ما عبور کند و خطر دریا را به جان می‌خرد و از مسیر آب به سمت اروپا می‌رود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا